Dlaczego kakao jest takie zdrowe?

Kakaowiec to rodzaj niewielkich drzew rosnących w Ameryce Poudniowej. Typowym rodzajem jest kakaowiec (Theobroma cacao N.) i jest najczęściej wykorzystywaną rośliną z tego rodzaju, ponieważ jego nasiona są surowcem do produkcji wielu artykułów spożywczych. Co ciekawe, nazwa kakao napisana przez Karola Linneusza pochodzi od słów z języka starogreckiego, a wspaniały smak i szerokie zastosowanie zostały tak szybko pokochane na świecie, że ziarna kakao w XVI wieku stały się najdroższym i najbardziej pożądanym towarem spożywczym.

Jakie są najważniejsze właściwości prozdrowotne kakao?

Do czasu, kiedy pracownicy naukowi zaczęli badać czekoladę, cieszyła się ona złą sławą. Uważano ją za główny czynnik przyczyniający się do korozji zębów u dzieci, otyłości i wielu schorzeń zdrowotnych. Obecnie wiele badań wskazuje na to, że kakao jest produktem bogatym w liczne antyoksydanty, a spożywane regularnie (zalecana ilość to do 40g kakao dwa razy w tygodniu) chronią przed wieloma chorobami i nowotworami.

Na jakie narządy wpływa kakao?

Literatura naukowa wspomina o sercowo-naczyniowych zaletach spożywania kakao, zwłaszcza o wzroście poziomu cholesterolu HDL w surowicy krwi. Kakao jest postrzegane pozytywnie ze względu na niższy rekord glikemiczny, więc może być łatwo zalecane dla wielu, którzy mają problemy z zarządzaniem cukrem. Badanie dotyczyło tego, czy ziarna kakaowca mają korzystny wpływ na pacjentów z cukrzycą.

Co możemy znaleźć w kakao?

Ziarna kakaowca zawierają również składniki, takie jak:

  • witamina C,
  • witaminy z grupy B,
  • cynk,
  • potas,
  • magnez,
  • żelazo.

Występowanie żelaza może wyjaśniać, dlaczego kobiety używają czekolady z większą regularnością podczas miesiączki). Kakao ma ponadto wpływ na codzienne samopoczucie, zmniejszając niepokój i poprawiając naszą koncentracje. Niektóre badania wykazały znaczne zmiany w stylach aktywacji ludzkiego mózgu po spożyciu kakao w proszku.

Kakao jako afrodyzjak?

Kakao jest również klasyfikowane jako możliwy afrodyzjak, ponieważ wpływa na naszą podwyższoną sprawność seksualną. Może to być spowodowane występowanim fenyloetyloaminy w jego składzie. A fenyloetyloamina jest hormonem w naszym organizmie odpowiedzialnym za podniecenie i pożądanie (tzw. naprawdę dokładnie jak hormon).

W jakich postaciach znajdziemy kakao na rynku?

Wbrew pozorom, normalne kakao w proszku, które jest dostępne w praktycznie każdym sklepie, nie jest dokładnie tak samo jak surowe kakao. Odmienność polega na tym, iż surowe kakao to zazwyczaj produkt, który nie jest poddawany obróbce termicznej.