Kakao – jakie ma podstawowe właściwości i zastosowanie?

Z Ameryki Południowej przybyło do nas, aby na zawsze zmienić oblicze kuchni. Od wieków kakao (https://www.bee.pl/9258-kakao-naturalne) fascynuje swoim intensywnym czekoladowym aromatem, który wzbogaca o wiele styl potraw, deserów i różnych słodkich napojów. Mimo upływu czasu, nadal jest uważany za bardzo cenny i wartościowy surowiec. Nie dość, że ma niepowtarzalny smak, to jeszcze ma właściwości zdrowotne.

Jaka jest historia ziaren kakaowca?

Kakao sięga do starożytnego czasu. Majowie i Aztekowie, którzy zamieszkiwali Amerykę Południową, znali cenne właściwości ziaren kakaowca. Odzwierciedla to jego zastosowanie w medycynie, rytuałach opartych na wierze, świętach i różnych ceremoniach społecznych. Ziarna kakao były cenne. Kakao przybyło do Europy wraz z Krzysztofem Kolumbem. Początkowo nie cieszyło się uznaniem, ale z czasem kakao stało się rozpoznawalne wśród ludzi z niemal wszystkich środowisk tylko dzięki zmianom w recepturach napojów z nich przygotowywanych.

Jaka jest wartość odżywcza kakao?

Ziarno kakaowca jest pełne cennych mikro- i makroelementów. 100 g kakao dostarcza nam około 230 kalorii, w którym prawie 60% zajmują tłuszcze, przede wszystkim oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Jest jednocześnie źródłem korzystnego białka i węglowodanów. W takiej ilości kakao znajdziemy aż 37 gramów błonnika. Ten ciemny proszek może być cennym źródłem witamin z grupy B i PP. Charakteryzuje się wysoką zawartością:

  • magnezu,
  • potasu,
  • fosforu i wapnia.

Ponadto, zawiera dużą ilość żelaza, co jest bardzo wskazane dla osób cierpiących na anemię lub mających skłonności do niedoborów tego pierwiastka. To, co wyróżnia kakao, to zawartość teobrominy i kofeiny. Oba te rodzaje substancji pobudzają, poprawiają koncentrację i zmniejszają zmęczenie. Kakao zawiera również dużą ilość polifenoli.

Dlaczego warto spożywać kakao?

Należy pamiętać o tym, że tylko naturalne kakao jest bogate w witaminy i inne kluczowe składniki odżywcze. Nie warto sięgać po kakao rozpuszczalne, które zazwyczaj ma w swoim składzie dodatek cukru, emulgatorów, sztucznych aromatów czy utwardzonych tłuszczów. To znacznie zwiększa poziom kalorii.

Jakie jest zastosowanie kakao w kosmetyce?

Z nasion kakaowca pozyskuje się kolejny cenny surowiec, czyli masło kakaowe. Jest to kremowy tłuszcz, który topi się w temperaturze zbliżonej do temperatury naszego ciała. Dzięki wyżej wymienionym składnikom, masło kakaowe jest wspaniałym naturalnym kosmetykiem. Zawiera kwasy tłuszczowe, nutraceutyki, które odżywiają i nawilżają skórę.